Szczegóły książki Hydrologia obszarów miejskich opowiedziana inaczej

Inżynieria środowiska

Hydrologia obszarów miejskich opowiedziana inaczej

ISBN: 978-83-7348-867-0

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2022

Język wydania: polski

Liczba stron: 124

Opis:

Książka jest dostępna bezpłatnie (plik do pobrania); plik jest również dostępny na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Profil naukowy Autorki (MOST Wiedzy)Katarzyna Weinerowska-Bords

Słowa kluczowe: hydrologia zlewni zurbanizowanej, urbanizacja, hietogram syntetyczny, opad, spływ powierzchniowy w zlewni, przepływ w kanałach, przepływ bazowy

Nie jest to typowy podręcznik do nauki hydrologii. Pomysł na napisanie tej książki podsunęli mi sami studenci, z którymi mam co roku okazję pracować w ramach zajęć z przedmiotu hydrologia zlewni zurbanizowanej. Niezależnie od tego, czy są to osoby dopiero zaczynające przygodę z inżynierią, czy też praktycy wykonujący swój zawód od kilku lat (na przykład spora część studentów studiów niestacjonarnych), nasze dyskusje w czasie zajęć, pytania zadawane z sali, moje pytania kierowane do studentów i wreszcie uzyskiwane przeze mnie odpowiedzi (lub ich brak) uświadamiają mi co roku, że zamiast kolejnej książki nabrzmiałej równaniami i opisami metod obliczeniowych potrzebne jest przedstawienie głębszego i szerszego kontekstu, w jakim porusza się pod względem obliczeniowym inżynier. W trakcie wykonywania dość rutynowych i oczywistych – wydawałoby się – procedur obliczeniowych często brakuje chwili na refleksję nad samymi metodami obliczeń, istotą przyjmowanych założeń czy też konsekwencjami wartości przyjmowanych parametrów.

Innymi słowy, potrzebne jest częstsze zadawanie pytań „dlaczego?”, „dlaczego właśnie tak?”, „czy to właściwa droga?” i – kluczowe – „po jakiego grzyba to wszystko?”. Tak więc, reasumując, potrzebę (czy wręcz wspomnianą organiczną konieczność) napisania tej książki zawdzięczam właśnie studentom. A więc teraz, gdy ustaliliśmy już, kto jest winny, zapraszam Czytelników do wspólnej podróży i swoistej nieformalnej rozmowy na temat potrzeby uważności i czujności w pracy inżyniera.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów inżynierii środowiska, ale może się także spodobać innym Czytelnikom, zajmującym się zagadnieniami obliczania ilości wód opadowych, którym nie jest obojętne, czy wyniki własnych obliczeń mają jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy też niekoniecznie… A ponieważ podróż, w którą zapraszam, jest nieformalna, proszę mi wybaczyć bardziej poufałe zwracanie się do Czytelników, mniej sformalizowany język oraz swobodniejszą formę tej książki, także pod względem graficznym. To przecież nie jest typowy podręcznik…


Pobierz spis treści (pdf, 527.18 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
e-book 0,00 0,00 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.