Szczegóły książki Polskie szkolnictwo wyższe w drobnej sztuce użytkowej: monety, medale, znaczki

historia i popularyzacja nauki

Polskie szkolnictwo wyższe w drobnej sztuce użytkowej: monety, medale, znaczki

ISBN: 978-83-7348-911-0

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2024

Język wydania: polski

Liczba stron: 670

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie PG.

Biogram Autora (MOST Wiedzy): Dariusz Świsulski 

Słowa kluczowe: monety, medale, znaczki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wileński, Akademia Zamojska, Uniwersytet Lwowski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie , Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Akademia Górnośląska im Wojciecha Korfantego w Katowicach, Szkoła Wyższa im Pawła Włodkowica w Płocku, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna w Koszalinie, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie, Uniwersytet SWPS, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Akademia Nauk Stosowanych Mazovia, Wyższa Szkoła Biznesu im Biskupa Jana Chrapka w Radomiu, Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach, Politechnika Lwowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im Tadeusza Kościuszki, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Częstochowska, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Radomski im Kazimierza Pułaskiego, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Koszalińska, Politechnika Opolska, Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu, Politechnika Bydgoska im Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Uniwersytet Kaliski im Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Akademia WIT w Warszawie (dawniej: Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej, i Zarządzania), ALMAMER Szkoła Wyższa z siedzibą w Warszawie, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Morski w Gdyni, Politechnika Morska w Szczecinie, Wojskowa Akademia Techniczna im Jarosława Dąbrowskiego, Akademia Marynarki Wojennej im Bohaterów Westerplatte

Dariusz Świsulski jest profesorem na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Jego zainteresowania badawcze obejmują metrologię, systemy pomiarowe, miernictwo elektryczne, przetwarzanie sygnałów pomiarowych, sensorykę robotów. Prowadzi również aktywną działalność związaną z popularyzacją historii techniki.

Niniejsza książka jest owocem kolekcjonerskiej pasji autora, który zgromadził imponujący zbiór medali, numizmatów i innych przedmiotów drobnej sztuki użytkowej związanych z polskimi uczelniami. Ich autorami często są wybitni artyści: rzeźbiarze, medalierzy oraz graficy, dbający o walory estetyczne i jak najwyższy poziom artystyczny swoich dzieł. Dzięki funkcjom użytkowym eksponaty te mają szansę trafić do szerokiego kręgu użytkowników, nie tylko gości galerii i muzeów czy czytelników specjalistycznych albumów.

W książce przedstawiono pamiątki związane z 76 uczelniami. Większość z nich znajduje się w wykazie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te wielokrotnie podlegały reorganizacji, zmieniały nazwy i struktury, podlegały łączeniu. Są wśród nich również takie, które z różnych przyczyn zlikwidowano lub które po 945 roku znalazły się poza granicami Polski i zostały przekształcone w uczelnie radzieckie, a później ukraińskie lub litewskie.

Autor ma nadzieję, że książka pozwoli czytelnikom spojrzeć na formy upamiętniające ludzi oraz wydarzenia – monety, medale i znaczki pocztowe – jak na małe dzieła sztuki, a zamieszczone opisy przybliżą ciekawą historię szkolnictwa wyższego w Polsce.


Pobierz spis treści (pdf, 449.68 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
A4, oprawa twarda 110,00 115,50 niedostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.