Szczegóły książki Od planów generalnych do masterplanów. Sztuka kształtowania nowych struktur miejskich na obrzeżach miast

architektura i urbanistyka

Od planów generalnych do masterplanów. Sztuka kształtowania nowych struktur miejskich na obrzeżach miast

ISBN: 978-83-7348-902-8

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2023

Język wydania: polski

Liczba stron: 234

Opis:

Profil naukowy Autorki (MOST Wiedzy)Weronika Mazurkiewicz

Słowa kluczowe: planowanie kompleksowe, suburbanizacja, urbanism as a way of life, partycypacja w planowaniu przestrzennym, zrównoważony rozwój miast, współczesne modele planowania miast, rozrastanie się struktur obrzeżnych miast, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), P2P Urbanism, idea miast-ogrodów, masterplan

Monografia powstała na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Współczesne instrumenty kształtowania obrzeżnych struktur miejskich o charakterze kompleksowym, obronionej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej 12 marca 2019 roku.

Doktorat został wyróżniony w konkursie na najlepsze prace dyplomowe poświęcone problematyce mieszkalnictwa pt. „PUM – Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców” (2019), organizowanym przez PFR Nieruchomości SA w partnerstwie z Fundacją PFR i wydawnictwem Bęc Zmiana, a także w konkursie o Nagrodę im. Jerzego Regulskiego (2020) organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

 

Dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz – architektka i urbanistka, obejmuje stanowisko adiunkta w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od listopada 2021 r. prezes Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), Od 2018 r. jest również członkinią Zarządu TUP oraz stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures).

Jako urbanistka stara się propagować ideę elastycznego planowania opartego na masterplanach. Jest inicjatorką i organizatorką cyklu „Spotkań Filmowych z Miastem”.

W pracy badawczo-dydaktycznej łączy problematykę systemów informacji przestrzennej (GIS), masterplanów i partycypacji społecznej oraz współpracuje z Architektem Miasta Gdańska. W latach 2018–2022 r. była członkinią konsorcjum „Na Rynek!” pracującego w grancie GOSPOSTRATEG nad projektem pt. „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” (współautorka m.in. „Strategii regeneracji rynków”). Od 2021 r. prowadzi na Politechnice Gdańskiej przedmioty związane z systemami informacji przestrzennej (GIS). Współpracuje również ze stowarzyszeniami „Inicjatywa Miasto” oraz „Instytut Kultury Miejskiej” w Gdańsku.


Pobierz spis treści (pdf, 1.03 MB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
210 mm x 280 mm 45,00 47,25 niedostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.