Szczegóły książki Miasto jako przedmiot badań architektury i socjologii

architektura i urbanistyka

Miasto jako przedmiot badań architektury i socjologii

ISBN: 978-83-7348-789-5

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2019

Język wydania: polski

Liczba stron: 105

Opis:

Książkę można pobrać bezpłatnie ze strony Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Profil naukowy Redaktorów (MOST Wiedzy) –  Małgorzata Dymnicka, Szymon Kowalski

Słowa kluczowe: miasto, socjologia, społeczna rola architektury, przestrzeń ekskluzywna i inkluzywna, „efekt Bilbao”, rewitalizacja, sąsiedztwo, cohousing, przestrzeń publiczna

W ramach przedmiotu Socjologia miasta grupa studentów kursu magisterskiego pod kierunkiem Małgorzaty Dymnickiej, poza obowiązkowym programem ćwiczeń, obejmującym zagadnienia zawarte w sylabusie, podjęła wyzwanie pogłębienia problematyki i przedstawienia jej w publikacji zbiorowej. Celem publikacji była interpretacja wybranych zagadnień z perspektywy interdyscyplinarnej, obejmującej podejście socjologiczne i architektoniczne. Podjęte przez studentów zadanie polegało na próbie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań naukowych: porównawczych i teoretycznych. Dotyczyło ono zagadnień integrujących kilka ważnych tematów: funkcjonowania systemów społecznych w miejskiej przestrzeni, złożoności globalnych ośrodków miejskich i ich wpływu na środowisko miejskie, oraz na miejskich aktorów i ich rosnącej roli w zarządzaniu miastami, a także kwestii tożsamości i przynależności. Podjętym analizom i studiom towarzyszyło założenie o rosnącej roli miast w rozstrzyganiu kwestii o znaczeniu globalnym i lokalnym, społeczno-kulturowym, przestrzennym i ekologicznym.

Za inspirujące i ważne w procesie dydaktycznym należy uznać wypowiedzi studentów Wydziału Architektury na tematy obejmujące problemy miast XXI wieku, które z jednej strony wymykają się jednoznacznym definicjom urbanistycznym i architektonicznym, a z drugiej wciąż pozostają ważnymi ośrodkami i katalizatorami życia społecznego.


Pobierz spis treści (pdf, 403.64 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
e-book 0,00 0,00 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.