Szczegóły książki Badanie metod i projektowanie usług lokalizacyjnych w sieciach radiokomunikacyjnych Seria monografie 122

elektronika - telekomunikacja

Badanie metod i projektowanie usług lokalizacyjnych w sieciach radiokomunikacyjnych Seria monografie 122

ISBN: 978-83-7348-417-7

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2020

Język wydania: polski

Liczba stron: 188

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie PG.

Profil naukowy Autora (MOST Wiedzy): Jacek Stefański

Słowa kluczowe: lokalizowanie terminala ruchomego, radiokomunikacja, radionawigacja, sieci komórkowe, usługi telekomunikacyjne

W pracy przedstawiono wybrane problemy lokalizowania obiektów w sieciach radiokomunikacyjnych, w tym komórkowych. W pierwszej kolejności zostały przedstawione nowe zasady budowy i działania systemu wywołania w niebezpieczeństwie na morzu, z wykorzystaniem infrastruktury sieci komórkowej. Na podstawie zebranych danych pomiarowych w warunkach morskich została opracowana nowa, bardziej dokładna metoda estymacji położenia terminala ruchomego na morzu, w porównaniu z metodą stosowaną w platformie lokalizacyjnej operatora sieci komórkowej. Następnie autor pracy zajął się eksperymentalno-pomiarową weryfikacją dokładności estymacji położenia kontenerów w bazie kontenerowej, w skrajnie trudnych warunkach propagacyjnych. Zostały opracowane nowe empiryczne modele propagacyjne do wspomagania procesu projektowania sieci radiokomunikacyjnych w środowisku kontenerowym, które mogą być z powodzeniem stosowane do estymacji położenia obiektów w tym środowisku z wykorzystaniem metody RSS(Received Signal Strength). W dalszym ciągu została zaprezentowana nowa metoda poprawy jakości estymacji położenia terminala ruchomego w sieciach komórkowych UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), wykorzystująca zjawisko propagacji wielodrogowej. Obok prac eksperymentalnych, zostały także zrealizowane prace analitycznosymulacyjne, prowadzące do nowych rozwiązań algorytmicznych usług LCS (Location Service), w ramach istniejących standardów sieci komórkowych. W efekcie tych działań został opracowany nowy algorytm, usprawniający realizację usług lokalizacyjnych w asynchronicznych sieciach UMTS.

Ważną częścią pracy jest także metodologia projektowania i implementacji usług lokalizacyjnych w sieciach komórkowych. Dla jej przedstawienia opracowano kilka usług lokalizacyjnych, a część z nich została zaimplementowana w rzeczywistych sieciach komórkowych. W końcowej części pracy przedstawiono zasady działania i budowy oryginalnego systemu radiolokalizacyjnego z widmem rozproszonym do zastosowań specjalnych, który został wykonany w formie demonstratora technologicznego. Wyniki eksperymentalne jego funkcjonowania w warunkach rzeczywistych stanowią istotny wkład w rozwój rodzimych systemów lokalizacyjnych, które mogą uzupełniać, a w pewnych warunkach zastępować, satelitarne systemy radionawigacyjne/radiolokalizacyjne.


Pobierz spis treści (pdf, 55 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
B5 18,00 18,90 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.