Szczegóły książki E-learning i blended learning w nauczaniu akademickim. Zagadnienia metodyczne

e-learning

E-learning i blended learning w nauczaniu akademickim. Zagadnienia metodyczne

ISBN: 978-83-7348-613-3

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2017

Język wydania: polski

Liczba stron: 178

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie Politechniki Gdańskiej.

Profil naukowy Autorki (MOST Wiedzy)Iwona Mokwa-Tarnowska 

Słowa kluczowe: blended learning, e-learning

 

Niniejsza książka jest poradnikiem metodycznym przeznaczonym dla nauczycieli akademickich, którzy interesują się e-learningiem i blended learningiem, czyli nauczaniem komplementarnym. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – zarówno do osób mających już własne doświadczenia, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu metodyki, jak i do nauczycieli, którzy o e-learningu tylko słyszeli i do tej pory nie mieli ani okazji przyjrzeć się materiałom dydaktycznym stworzonym za pomocą narzędzi internetowych, ani sposobności uczestniczyć w jakichkolwiek szkoleniach lub programach edukacyjnych wykorzystujących Internet do nauczania.

Zawiera ona wieloaspektową analizę specyfiki środowiska e-learningowego oraz wpływu, jaki wywarły dwie główne teorie nauczania – behawioryzm i konstruktywizm – na programy online. Omówiono sposoby integracji zajęć tradycyjnych z komponentem e-learningowym stworzonym za pomocą narzędzi systemu do zarządzania kursami, jakim jest platforma Moodle, i innych aplikacji, a także typy materiałów dydaktycznych, które umożliwiają studentom osiągnięcie zamierzonych celów edukacyjnych oraz rozwinięcie wiedzy i różnorodnych umiejętności przydatnych w dalszej nauce i życiu zawodowym. Dużo uwagi poświęcono zagadnieniom aktywizowania i motywowania uczących się do pracy w środowisku e-learningowym, a także metodom monitorowania ich aktywności, mającym na celu pozytywną stymulację i ocenę postępów. Przedstawiono również zalety i wady e-learningu z punktu widzenia studentów, nauczycieli akademickich i władz uczelni.

Niniejszy poradnik metodyczny ma pomóc nauczycielom w konstruowaniu atrakcyjnych i efektywnych zajęć e-learningowych oraz blended learningowych, które poprawią jakość nauczania i zwiększą prestiż uczelni. Omawiane w nim przykłady wykorzystania e-learningu w różnych szkołach wyższych pokazują zarówno wartość dodaną, jaką może on stanowić, jak i problemy, jakie ze sobą niesie. Zestawy dobrych praktyk uwypuklają to, na co nauczyciel zaczynający tworzyć materiały e-learningowe lub pragnący zwiększyć swoje kompetencje musi zwrócić uwagę, żeby osiągnąć sukces edukacyjny. Pomóc w tym może również ankieta umożliwiająca samoocenę zaprojektowanego i wykonanego przez siebie kursu e-learningowego.

E-learning może być inspirującym środowiskiem pracy i nauki, wzmacniającym ciekawość poznawczą i kreatywność oraz źródłem zróżnicowanych interakcji pomagających studentom rozwinąć umiejętność pracy w zespole i zdolność kierowania swoim własnym procesem edukacyjnym. Daje też szansę nauczycielom akademickim na stworzenie nowatorskich programów nauczania, które uczynią go lepszym i nowocześniejszym edukatorem.


Pobierz spis treści (pdf, 496.6 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
B5 25,00 26,25 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.