Szczegóły książki Pomiary w procesie budowy kadłuba statku

budowa okrętów

Pomiary w procesie budowy kadłuba statku

ISBN: 978-83-7348-627-0

Numer wydania: 1

Rok wydania: 2015

Język wydania: polski

Liczba stron: 95

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie Politechniki Gdańskiej.

Profil naukowy Autorów (MOST Wiedzy): Janusz Kozak

Słowa kluczowe: pomiary w okrętownictwie, błędy pomiarowe, rysunek techniczny okrętowy, tradycyjne przyrządy pomiarowe, klasyczne przyrządy geodezyjne, nowoczesne przyrządy pomiarowe, podstawowe operacje traserskie, przykłady złożonych operacji pomiarowychpomiary w okrętownictwie, błędy pomiarowe, rysunek techniczny okrętowy, tradycyjne przyrządy pomiarowe, klasyczne przyrządy geodezyjne, nowoczesne przyrządy pomiarowe, podstawowe operacje traserskie, przykłady złożonych operacji pomiarowych

 

Statki i obiekty oceanotechniczne to największe ruchome ruchome dzieła sztuki inżynierskiej. Budowie takich kolosów towarzyszą procesy pomiarowe – nierzadko na odległości przekraczające kilkaset metrów i dokładnościach milimetrowych. Tak było kilkaset lat temu i tak jest dzisiaj. Pomimo niezmienności praw fizyki i zasad geometrii przestrzennej, w metrologii okrętowej – tak jak w innych dziedzinach życia – zachodzą zmiany. Pojawienie się światła laserowego w technice i masowa dostępność urządzeń elektronicznych doprowadziło do pojawienia się nowych generacji używanych instrumentów ale również nowych rozwiązań urządzeń i procesów pomiarowych.

W książce przestawiono i usystematyzowano podstawy teoretyczne, procedury i instrumenty do prowadzenia procesów pomiarowych przy budowie dużych, delikatnych obiektów inżynierskich – w szczególności jednostek pływających. Pokazano również szereg praktycznych zastosowań omawianych procesów i urządzeń. Książka może być przydatnym źródłem informacji dla inżynierów i studentów z branży okrętowej, mechanicznej i budownictwa lądowego.

 

 


Pobierz spis treści (pdf, 269.05 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
B5 22,00 23,10 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.