Szczegóły książki Filozoficzne i kulturowe aspekty integracji europejskiej

filozofia

Filozoficzne i kulturowe aspekty integracji europejskiej

Seria: FUNDAMENTA EUROPAE

ISBN: 978-83-7348-359-0

Rok wydania: 2011

Język wydania: polski

Liczba stron: 114

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie Politechniki Gdańskiej.

Profil naukowy Autorów (MOST Wiedzy)Przemysław ParszutowiczPiotr Domeracki, Andrzej Karalus, Andrzej Lisak, Rafał Michalski, Michał Tomczak

Słowa kluczowe: integracja europejska, wspólnotowość, demokracja europejska, tożsamość, tolerancja, wielokulturowość, kryteria europejskości

 

Pojęcie wspólnej Europy najczęściej, zwłaszcza w związku z procesami zmierzającymi do rozszerzenia owego tworu i usankcjonowania jego podstaw, rozpatrywane i dyskutowane jest w aspekcie ekonomiczno-prawnym, rzadziej zaś w społeczno-kulturowym. Jeszcze rzadziej jednak – chyba z tego samego względu, z którego pewien stopień zaawansowania prac nad budową źle znosi odsłanianie fundamentów i próby ich poprawiania oraz dostosowania do prawideł sztuki budowlanej – dyskusji poddawana jest sama możliwość realizacji projektu integracji europejskiej i zgodność owego projektu z podstawowymi ideami filozoficznymi, antropologicznymi i etycznymi. Warto pamiętać, że – kontynuując porównanie – fundamenty, mimo iż ukryte pod powierzchnią gruntu, nie tylko dźwigają całość gmachu, ale także determinują jego kształt i wielkość. Podobnie owe podstawowe idee wyznaczają człowiekowi jako jedynemu twórcy kultury pewne kluczowe dla niej zadania i funkcje, których realizacja stanowi warunek możliwości kultury w ogóle, wraz z jej szczegółowymi aspektami – także tymi, które odnoszą się do integracji państw i narodów.

Niektóre z wymienionych problemów ujęte zostały w niniejszym tomiku. Jest on wynikiem niezwykle dobrze układającej się współpracy pracowników Katedry Nauk Społecznych i Filozoficznych Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz badaczy związanych z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zgromadzone w nim teksty omawiają m.in. etyczne aspekty interesującej nas problematyki składające się na fundamenty integracji i wspólnotowości (P. Domeracki; A. Karalus); skupiają się na problemie tożsamości Europy i jej źródłach (A. Lisak, R. Michalski); dotyczą wyjątkowo ważnego i wciąż rzadko odejmowanego zagadnienia tożsamości jednostki w obliczu procesów globalizacyjnych (M. Tomczak), czy też samej metodycznej struktury wiedzy o kulturze Europy. Tematy te – wybrane arbitralnie z całego spektrum problematyki kulturowych aspektów wspólnej Europy – stanowią wypadkową zainteresowań ich autorów oraz zapotrzebowania na publikacje tego rodzaju, zwłaszcza dla celów dydaktycznych. Wciąż bowiem problematyka europejska nie jest wystarczająco opracowana, a z racji swej dynamiki wciąż potrzebuje opracowań nowych.

Artykuły tu zebrane przeczesują dorobek najważniejszych myślicieli i teoretyków w poszukiwaniu linii kierunkowych możliwego rozwoju rozmaitych kulturowych aspektów wspólnoty, która wciąż zadaje sobie pytanie o swą tożsamość – pytanie, które z jednej strony zdaje się wytarte i powtarzane do znudzenia – z drugiej jednak wciąż niewystarczająco zbadane od strony swych źródeł.


Pobierz spis treści (pdf, 64.38 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
B5 20,10 21,11 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.