Szczegóły książki Zadania z maszynoznawstwa chemicznego

chemia

Zadania z maszynoznawstwa chemicznego

ISBN: 978-83-7348-345-3

Rok wydania: 2011

Język wydania: polski

Liczba stron: 132

Opis:

Książkę można zakupić w e-sklepie Politechniki Gdańskiej.

Profil naukowy Autorów (MOST Wiedzy): Witold Lewandowski, Anna Melcer

Słowa kluczowe: wytrzymałość materiałów, podział naprężeń i odkształceń, kryteria wytrzymałościowe, rozciąganie i ściskanie, prawo Hooke’a, naprężenia rozciągające w zbiornikach, nacisk powierzchniowy, ścinanie i styczne naprężenia ścinające, twierdzenie Steinera

Niniejszy zbiór zadań jest dostosowany do wymagań programowych zajęć z przedmiotu maszynoznawstwo chemiczne, realizowanego na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej i innych wydziałach pokrewnych w trakcie I i II roku studiów. Tematyka zadań dotyczy głównie zagadnień spotykanych w budowie i eksploatacji elementów aparatury chemicznej oraz instalacji i konstrukcji przemysłowych.

Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem teoretycznym, a następnie przedstawiony jest tok rozwiązywania przykładowych zadań, w których podane są podstawowe wzory, oznaczenia i metody postępowania. Zakres zadań obejmuje tradycyjne, klasyczne metody obliczeń stosowane w wytrzymałości materiałów, w ujęciu uproszczonym, umożliwiającym zrozumienie podstaw wytrzymałości zbiorników i aparatów wraz z ich oprzyrządowaniem. Uzyskana w ten sposób wiedza jest pewnym wprowadzeniem do dalszego kształcenia w tym zakresie. Umożliwia ona ogólne całościowe spojrzenie na zagadnienia techniczne spotykane w przemyśle chemicznym, lecz nie jest wystarczająca do samodzielnego projektowania aparatów i urządzeń. Do tego niezbędna jest pogłębiona wiedza z zakresu wytrzymałości materiałów, materiałów konstrukcyjnych, technik wykonania, komputerowego wspomagania projektowania, numerycznych metod obliczeniowych (np. metody elementów skończonych), a także znajomość przepisów dozoru technicznego.


Pobierz spis treści (pdf, 51.83 KB)

Zakup publikacji:
format cena netto cena brutto dostępność
B5 19,00 19,95 dostępne
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydaje monografie naukowe, skrypty oraz podręczniki, których autorami są pracownicy naukowi i wykładowcy PG. Wydawnictwo rozpoczęło swoją działalność w roku 1954, a tematyka publikowanych książek obejmuje nauki ścisłe (chemię, matematykę), techniczne (architekturę, urbanistykę, budownictwo lądowe i wodne, elektronikę, elektrotechnikę, geodezję, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, mechanikę) oraz humanistyczne (języki obce, historię) i ekonomiczno-społeczne (ekonomię, zarządzanie, filozofię). Studenci Politechniki Gdańskiej często korzystają z publikowanych przez Wydawnictwo skryptów - te tworzone przez Centrum Matematyki książki pomagają nowo przyjętym studentom uzupełnić wiedzę matematyczną. Publikacje Wydawnictwa PG można kupić w sklepie internetowym lub wypożyczyć w Bibliotece PG. Wydawnictwo PG znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza, że autor recenzowanej monografii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów.